Teknik Bilgi

Teknik Bilgi

Spunbond Nedir?

Spunbond Nonwoven

Spunbond Nonwoven kumaş, Türkiye’de ve Dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. %100 polyester kullanılarak üretilmektedir. Nonwoven veya Tela olarak da bilinmektedir. Spunbond Tela dokunmadan ve örülmeden üretilmiş olup %100 geri dönüşümü olan bir kumaş çeşididir. İnsan sağlığına ve çevreye zarar vermez. Spunbond Nonwoven Telanın kullanım alanları hızla büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Hemen hemen kullanılmadığı sektör yok diyebiliriz.

Teknik Olarak Spunbond : Spunbond üretimi polimerin kontunu filamente dönüştüğü ve oluşan filamentlerin razsal olarak serilmesiyle oluşan bir nonwoven kumaş tipidir.

Spunbond Nonwoven Telalar teknik olarak 15gr/m2 ile 200gr/m2 gramajları arasında üretilmektedir, Maksimum ve minimum seviyeleri gelişen teknolojiye göre değişmektedir. Spunbond Kumaş ölçüleri genellikle 2cm – 320cm enlerinde olup uzunlukları (metrajları) ise gramaja göre değişkenlik göstermektedir.  Spunbond kumaşlarına baskı laminasyon, yapışkanlı gibi birçok aplikasyon rahatlıkla uygulanabilmektedir.

%100 geri dönüşümlü olan bu kumaşlar 130-140 derece ısıya kadar dayanıklıdır. Spunbond kumaşlar hidrofobik (hydrophobic) ve hidrofilik (hydrophilic) su emici özelliği yada su geçirmezlik özelliği olarak üretilebilmektedir. Spunbond Nonwoven kumaşlar UV katkısı ilave edilerek güneş ışınlarına karşı daha çok dayanıklı olması sağlanabilmektedir. Spunbond kumaşlar anti-bakteriyel olup fiyatı konusunda da ekonomik bir kumaştır.

PET Spunbond

PETSABOND %100 PET hammaddenin flamente dönüştüğü ve oluşan flamentlerin termal yollarla birleştirilerek tek parça olarak üretilen üstün mukavemet, sertlik ve saflığa sahip nonwoven kumaş 15 gr/m2 den 200 gr/m2 (0.5-7 oz/yd2) maksimum 3,2 metre genişlikte istenilen denye ve renklerde 120cm rulo çapına kadar üretilebilir.

PETSABOND PET Spunbond birim ağırlık başına düşen üstün mukavemeti ile birçok teknik alanda medikal, tekstil, otomotiv, tarım, filtrasyon ve endüstriyel birçok uygulamada ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde üretilen ürünümüz güvenle tercih edilebilir.

PETSABOND Spunbond özellikleri; yüksek ısı ve basınç direnci, boyanabilme, yüksek gerilme direnci ve boyutlanmanın yanı sıra yanmazlık özelliği.